От древни времена медът се използва като храна и лекарство.
Той е много богат на полезни растителни съединения и предлага няколко ползи за здравето. Медът е особено здравословен, когато се използва вместо рафинирана захар, която е 100% празни калории.
10 ползи за здравето от меда
1. Медът съдържа някои хранителни вещества
Медът е сладка, гъста течност, произведена от пчели. Пчелите събират основно богатия на захар нектар на цветята - от средата си. Веднъж влезли в пчелния кошер, те многократно консумират, усвояват и регенерират нектара.
Крайният продукт е мед. Миризмата, цветът и вкусът зависят от видовете посетени цветя.
Една супена лъжица мед (21 грама) съдържа 64 калории и 17 грама захар, включително фруктоза, глюкоза, малтоза и захароза. Той не съдържа почти никакви фибри, мазнини или протеини.
2. Висококачественият мед е богат на антиоксиданти
Висококачественият мед съдържа много важни антиоксиданти. Те включват органични киселини и фенолни съединения като флавоноиди.
Учените смятат, че комбинацията от тези съединения придава на мед неговата антиоксидантна сила. Интересното е, че две проучвания показват, че медът от елда увеличава антиоксидантната стойност на кръвта ни.
Антиоксидантите са свързани с намален риск от инфаркти, инсулти и някои видове рак. Освен това те са полезни и за очите.
3. Медът е "по-малко лош" от захарта за диабетици
Има различни мнения дали диабетиците трябва да ядат мед. От една страна, той може да намали няколко рискови фактора за сърдечни заболявания, често срещани при хора с диабет тип 2.
Медът може да понижи "лошия" LDL холестерол, триглицеридите и възпалението, като в същото време повишава "добрия" HDL холестерол.
Въпреки това, някои проучвания са установили, че медът също може да повиши нивата на кръвната захар. Въпреки че медът може да е малко по-добър от рафинираната захар за хората с диабет, той все пак трябва да се консумира с повишено внимание.
4. Антиоксидантите в меда могат да помогнат за понижаване на кръвното налягане
Кръвното налягане е важен рисков фактор за сърдечни заболявания и медът може да помогне за понижаването му.
Това е така, защото съдържа антиоксидантни съединения, които са свързани с по-ниско кръвно налягане.
Проучвания както при плъхове, така и при хора, показват минимално намаляване на кръвното налягане от консумацията на мед.
5. Медът помага за подобряване на холестерола
Високите нива на LDL холестерол са силен рисков фактор за сърдечни заболявания. Този тип холестерол играе основна роля при атеросклерозата, натрупването на мазнини във вашите артерии, което може да доведе до инфаркти и инсулти.
Интересното е, че няколко проучвания показват, че медът може да подобри нивата на холестерола ви. Намалява общия и „лош“ LDL холестерол, като същевременно повишава „добрия“ HDL холестерол.
Едно проучване при 55 пациенти сравнява меда с трапезната захар и установява, че медът причинява намаление на LDL с 5,8% и увеличение на 3,3% на HDL холестерола. Това също довело до загуба на тегло от 1,3%.
6. Медът може да понижи триглицеридите
Повишените кръвни триглицериди са друг рисков фактор за сърдечни заболявания. Те са свързани и с инсулинова резистентност, основен двигател на диабет тип 2.
Нивата на триглицеридите обикновено се увеличават при диета с високо съдържание на захар и рафинирани въглехидрати.
Интересното е, че многобройните проучвания свързват редовната консумация на мед с по-ниски нива на триглицериди, особено когато той се използва за заместване на захар.
7. Антиоксидантите в него са свързани с други благоприятни ефекти върху здравето на сърцето
Mедът е богат източник на феноли и други антиоксидантни съединения. Много от тях са свързани с намален риск от сърдечни заболявания.
Те могат да помогнат на артериите в сърцето ви да се разширят, увеличавайки притока на кръв към сърцето ви. Те могат също да помогнат за предотвратяване на образуването на кръвни съсиреци, което може да доведе до инфаркти и инсулти.
Освен това, едно проучване при плъхове показа, че медът защитава сърцето от оксидативен стрес.
8. Медът насърчава заздравяването при изгаряния и рани
Локалното лечение с мед се използва за заздравяване на рани и изгаряния още от Древен Египет и е често срещано и днес.
Медът също е ефективно лечение на диабетични язви на стъпалото, които са сериозни усложнения и могат да доведат до ампутация.
Изследователите смятат, че лечебните сили на меда идват от неговите антибактериални и противовъзпалителни ефекти, както и от способността му да подхранва околните тъкани.
9. Медът може да помогне за потискане на кашлицата при деца
Кашлицата е често срещан проблем при деца с инфекции на горните дихателни пътища. Тези инфекции могат да повлияят на съня и качеството на живот както на децата, така и на родителите.
Основните лекарства за кашлица обаче не винаги са ефективни и могат да имат странични ефекти. Интересното е, че медът може да бъде по-добър избор, а доказателствата сочат, че е много ефективен.
Въпреки това, медът никога не трябва да се дава на деца под една година поради риск от ботулизъм.
10. Вкусен е, но все пак е с високо съдържание на калории и захар
Медът е вкусна, по-здравословна алтернатива на захарта.
Не забравяйте да изберете висококачествена марка, защото някои по-нискокачествени може да се смесват със сироп.
Имайте предвид, че медът трябва да се консумира само умерено, тъй като все още е с високо съдържание на калории и захар.
Ползите от меда са най-силно изразени, когато той замества друг, неестетичен подсладител.
Медът е просто "по-малко лош" подсладител от захарта и високофруктозния царевичен сироп.
източник: www.healthline.com